WellMedical clinic
Запис онлайн

УЗД слинних залоз

УЗД слинних залоз в медичному центрі Вел Медікл, м. Кам‘янець-Подільський.

УЗД слинних залоз – це безболісний та високоінформативний метод дослідження, який дозволяє оцінити форму, розміри, структуру слинних залоз, а також виявити наявність структурних змін та патологічних утворень.

Залози, які секретують слину, класифікуються на малі та великі. Перші локалізуються на губах, внутрішньої поверхні щік, язику, піднебінні. Другі поділяються на три види:

  • Симетричні парні привушні. Розташовані між бічною частиною нижньої щелепи і вилицями.
  • Парні під’язикові. Виходячи з назви, знаходяться під язиком, з обох сторін.
  • Підщелепні. Місцем розташування є подчелюстное простір, в безпосередній близькості від лімфатичних вузлів.

Робота слинних залоз полягає в підтримці нормального рівня вологості в ротовій порожнині і її очищення, розрідженні і подрібненні їжі, активації смакових рецепторів, в оберіганні зубної емалі, правильній роботі мовного апарату.

Запальні процеси в залозах призводять до проникнення інфекції в лімфатичну і травну систему. Крім того, розростання залозистої тканини може спровокувати розвиток пухлин (доброякісних і злоякісних).

Якщо у пацієнта виникають наступні симптоми, то потрібно пройти УЗД слинних залоз (надвушної, підщелепної, під’язикової):

  • больові відчуття та дискомфорт в області горла, вуха, під нижньою щелепою, у гландах;
  • біль віддає у скроню або потилицю;
  • щільні утворення в області розташування залоз, що свідчить про збільшення їх у розмірах;
  • почуття тиску або розпирання в районі запаленого органу;
  • почервоніння, печіння, набряк шкірних покривів за вухом, в районі горла;
  • підвищена температура тіла;
  • багато чи мало слини;
  • постійно присутня сухість у роті.

УЗ-обстеження показано як діагностику ускладнень після перенесених ГРВІ, грипу, отиту, підозри на доброякісні пухлини, патології розвитку, абсцеси, онкологічні процеси. Збільшення лімфатичних вузлів, які локалізуються поряд із слинними залозами, — це теж показання до УЗД.

У щелепно-лицьовій хірургії та стоматології, поряд з рентгеном, лікарі використовують УЗ-сканування при прорізуванні складних зубів, так званих зубів “мудрості”, як контроль терапії та перед операціями.

Показання до проведення УЗД слинних залоз:

  • утворення та збільшення слинних залоз (аденома, ліпома, рак, кісти тощо);
  • збільшення шийних та підщелепних лімфатичних вузлів (лімфаденіт);
  • гостре та хронічне запалення слинних залоз, динамічний контроль терапії, що проводиться слино-кам’яна хвороба.

Підготовка до УЗД слинних залоз

Обстежуваній людині рекомендується утриматися від прийому їжі за дві години до дослідження, прополоскати ротову порожнину перед процедурою з використанням стоматологічних засобів гігієни.

Протипокази до УЗД слинних залоз

Ультразвук гарний своєю універсальністю. До нього практично немає протипоказань. В такому випадку його не проводять тільки при гострих стадіях захворювань порожнини рота, а також при значних ураженнях шкірних покривів обличчя та шиї.

Як проходить узд слинних залози в медичному центрі Вел Медікл Кам‘янець-Подільський?

Методика проведення діагностики передбачає горизонтальне положення пацієнта на спині. Підкладається під шию невеликий щільний валик. Це необхідно для закидання голови і її вільного руху вліво/вправо.

Дослідження підщелепної і під’язикової області проводиться з введенням датчика безпосередньо в порожнину рота. Привушні слинні залози оглядають із зовнішнього боку, через шкірний покрив.

На екрані монітори, доброякісні новоутворення мають чіткі межі і однорідні структури. Ракові утворення характеризуються нечіткістю контурів і підвищеною провідністю хвиль (ехогенністю). І ті й інші візуалізуються як збільшення.

Дослідження слинних залоз проводиться за напрямом отоларинголога або стоматолога. Вибір, де зробити УЗД, в платному Процедура не доставляє дискомфортних відчуттів, може призначатися кілька разів: для первинної діагностики і контролю динаміки лікування.

При виявленні патології рекомендується проводити повторне дослідження раз на півроку.